Mustang Klub Polska

Ogólnopolski klub skupiony wokół forum internetowego www.mustangklub.pl powstał w lipcu 2008 r. Obecnie przynależność do niego deklaruje właścicieli ok. 140 Mustangów i ponad 100 innych forumowiczów. Samochody reprezentują cztery ze wszystkich pięciu generacji tego niezwykłego auta. Sukces rynkowy współczesnego retro futurystycznego modelu S197 oraz jego dostępność, w dużej mierze wynikająca z do niedawna korzystnego kursu dolara, znalazły odzwierciedlenie także w popularności V generacji wśród członków klubu (89 samochodów). Spośród pozostałych 50 maszyn najliczniej są reprezentowana jest poprzednia generacja IV (1994-2004) – 24 szt., ale także kolekcjonerskie samochody I generacji (1964-1973) – 16 szt. 60% aut klubowych to mocniejsze wersje z silnikami V8, o pojemnościach od 4,6 do nawet 7 litrów.

Mustang jest samochodem, do którego na rynku amerykańskim bardzo licznie oferowane są części modyfikujące parametry techniczne oraz wygląd. Dostępne są często w postaci kompletnych zestawów zastępujących fabryczne podzespoły. Dołączenie do wielu z nich multimedialnego instruktażu powoduje, że nawet średnio doświadczony użytkownik może podjąć się samodzielnego montażu. Przy wysokich kosztach indywidualnego sprowadzenia części oraz ich bogatej ofercie, forum internetowe służy członkom Mustang Klubu jako miejsce wymiany opinii ułatwiających wybór oraz pomaga w znalezieniu partnerów do wspólnych zamówień. Należy także pamiętać, że Ford w dalszym ciągu nie wprowadził obsługi Mustanga do swoich serwisów w Europie, stąd wymiana informacji o sprawdzonych warsztatach jest jedną z ważniejszych funkcji forum.

Znaczna część właścicieli sprowadziła swoje samochody bezpośrednio z USA, korzystając z usług pośredników. Kupowanie auta na odległość zawsze wiąże się z ryzykiem wynikającym z niemożności dokonania osobistych oględzin. W tym miejscu ponownie przydaje się opinia forumowiczów, którzy już taką operację mają za sobą lub od dawna śledzą oferty pojawiające się w internecie. Szczególnie w przypadku transakcji krajowych osoby planujące zakup konkretnego pojazdu są nierzadko ostrzegane przed niespodzianką, jaką odkrył ktoś wcześniej sprawdzając jego stan lub historię udokumentowaną w jednej z amerykańskich baz danych (np. Carfax, Autocheck).

Pomijając powyższe potrzeby wymiany informacji, klubowiczów połączyła przede wszystkim wspólna pasja i poczucie kontaktu z wielką legendą motoryzacji. Bo nie ma osoby, która by kupiła Mustanga pod wpływem racjonalnego wyboru, jak w przypadku większości aut na naszych drogach. To nie jest ekonomiczny turbo diesel, pakowny kombi, czy miastoodporna terenówka. Żeby Mustanga posiadać, trzeba go najpierw kochać i o nim marzyć. W przypadku modeli kolekcjonerskich trzeba ponadto wykazać się wielką cierpliwością i zmierzyć z niemałymi wydatkami.

Tekst: Paweł "Pavlito" Zambrzycki
mustangklub.pl | tel. +48 603 111 040